חיפוש
  • איילת בארי

"מה זה, לעזאזל, לייצר שיח?"


לפני כמה שנים לקחתי חלק כמנחה בפרוייקט הדרכתי גדול מאד.

הצטרפתי כמנחה חדשה לצוות מנחות ותיקות, לסדנא שנבנתה בהקפדה רבה, והתבקשתי להצטרף כצופה לאחת הסדנאות בכדי ללמוד לפני שאעביר אותה בעצמי.

צוות המנחות של החברה היה ותיק ורב ניסיון, והמנחה הספציפית אליה הצטרפתי היתה מנחה מבוקשת מאד שהעבירה סדנאות למנהלים בכירים בהצלחה רבה.

אני החדשה ישבתי בשקט בצד וצפיתי.

וראיתי איך המנחה המצויינת הזו, פונה בשפה גבוהה לחבורת צעירים, כולם בוגרי יחידות קרביות, שעד לא מזמן עוד היו במדים. משתמשת בביטויים מקצועיים מדוייקים, ומפספסת אותם לגמרי.

הביטוי שחזר על עצמו וצרם לי באוזן היה "לייצר שיח". למי שלא דובר "ייעוצית" אני אסביר שמדובר בביטוי שגור ומקובל, ומתאים כשפונים לאנשי חינוך, אקדמיה, מנהלים בכירים וכיו"ב.

במקרה הנוכחי, קהל היעד שלה לא הבין מה היא רוצה ממנו. השפה, הביטויים, האינטונציה, הכל התאים לקבוצת מנהלים בכירים ולא לחבורת יוצאי הצבא הקשוחים שישבו מולה ורק חיכו שיסתיים היום והם יוכלו לשוב לעבודתם.

את הסדנאות שהעברתי אני, מאוחר יותר, על אותו חומר, עם אותם מסרים, תוכלו כנראה למצוא בקבוצות הוואטסאפ שלהם עד היום. הן נראו כמו מופע סטנדאפ מאולתר, בהשתתפות הקהל. כללו הרבה הומור, סחבקיות ודיבור בגובה העיניים. השפה כללה ביטויים צבאיים שגורים, בדיחות מתוך העולם שלהם, ומיותר לציין שזה עבד אחרת לגמרי.

הקשר עם קהל היעד וההתאמה אליו, הם קריטיים, לעתים יותר מתכני הסדנא. מידת הגמישות, היכולת להתחבר, ההיכרות עם השפה והז'רגון, עם המשלב הלשוני המתאים, כל אלה משפיעים על תוצאות הסדנא.

אז איך נבטיח שתהליך יהיה מוצלח?

מהם הדברים שחייבים לשאול, קודם את עצמכם, את הממליצים לכם על יועץ, ואת היועץ עצמו?

ועל מה עוד צריך לחשוב לקראת הכנסת יועץ לארגון?

מתוך הניסיון המצטבר שלי, כיועצת, גם כעצמאית, וגם כעובדת של חברות ייעוץ גדולות, ריכזתי עבורכם את 7 השאלות החשובות ביותר שחייבים לשאול לפני שבוחרים יועץ לארגון.

מוזמנים לכתוב לי כאן מה דעתכם עליו.

שלכם,

איילת.

#ייעוץארגוני #יועצתארגונית #משאביאנוש #פיתוח #הדרכה #סדנאות