חיפוש
  • איילת בארי

שוב בענייני נשיות. מעסיק אותי הרבה לאחרונה


בשנים האחרונות אני נחשפת ליותר ויותר נשים שמרשות לעצמן להיות נשים אמיתיות. לתפוס את המקום הראוי להן. להיות גדולות כי הן גדולות. לא כי הן מחקות גברים. ועדיין, גם אנחנו חוטאות מדי פעם בחזרה לדפוסים הישנים- של התקפלות אוטומטית בפני כוחנות, של הסכמה שבשתיקה כשמקטינים מישהי רק כי היא אשה.

תראו את ענבל אור. בלי להיכנס למה עשתה או לא עשתה, כמה מזעזע לקרוא כתבה שנכתבה עליה על ידי אשה, שבה היא מתוארת כדורסנית, תוקפנית ואכזרית. אני בטוחה שעל גבר בסיטואציה הזו לא היו כותבים דברים כאלה. כי לכתוב על איש עסקים מצליח שהוא אסרטיבי זה מיותר. זה ברור. אבל אשה שהצליחה? היא חייבת להיות "גברית" במהות שלה. אחרת אין סיכוי שזה יצליח לה. ואם היא כבר הצליחה, אז אתם מבינים מה לא בסדר? ענבל, תחזרי בבקשה להיות יפה ושתקנית. מי את שתרשי לעצמך להצליח ועוד בתחום כל כך גברי כמו נדל"ן? וגם להיות יפה ונשית תוך כדי? וגם לנצל את זה כדי למשוך לקוחות ולהצליח יותר?

אני לא מתייחסת כמובן אליה אישית. יכול להיות שהיא נבלה רמאית וגנבת. זו רק הדוגמה למה עושה חברה גברית לאשה מצליחה.

לא חסרות דוגמאות כאלה. כל אשה מצליחה נחשדת אוטומטית שהגיעה למעמדה דרך המיטה, נשפטת על פי מה היא לובשת ואיך היא נראית. מגישי חדשות בטלויזיה יכולים להיות מבוגרים, כסופי שיער ומקומטי פנים כי זה מוסיף לאמינות ולסמכותיות שלהם. המגישות חייבות להיות צעירות לנצח. גם אם הן עברו מזמן את גיל 60, וכבר אין עוררין על המקצועיות שלהן בהגשת חדשות. וזה בכלל כשנותנים להן להגיש לבד ולא כסייד קיק של הגבר הסמכותי באולפן.

אז כדי שלא נראה מקרים כאלה השיח צריך להתחיל להשתנות אצלנו. אנחנו כנשים חייבות להתקומם ולהתנגד בכל פעם שמייחסים את ההצלחה שלנו רק למראה שלנו. בכל פעם שאתם שומעים מישהו קורא לאשת עסקים מצליחה "ביץ'" או מתייחס להצלחה שלה כיוצאת דופן למרות שיש לה משפחה- דברו. אל תשתקו. זה כל כך פאסה. זה גברי, שוביניסטי ומאריך לנו את הדרך למקום הראוי לנו.

#נשים #עצמאיו #פמיניזם